‘Gençler dans ediyor’ diyen başbakandan melodili kornalara yasak

Asya ülkesi Kamboçya Başbakanı Hun Manet, sosyal medyada paylaşılan videolarda insanların yollarda ve yol kenarlarında, yoldan geçen kamyonların melodili kornalarının ritmine uyarak dans ettiğinin görülmesi üzerine kornalara yasak getirdi.

The Guardian gazetesinin haberine göre, gençlerin yoldan geçen kamyonlardan yayılan korna sesleriyle dans ettiğinin görülmesi üzerine, polise melodili kornaları çıkarma ve yerine standart korna taktırma talimatı verildi. Ülkeyi 38 yıl boyunca yönetmiş olan babası Hun Sen’den başbakanlık görevini geçen yıl devralan Hun Manet, Kamboçya Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile polise çağrıda bulunarak standart korna yerine melodili kornalar taktıran sürücülere karşı ‘derhal eyleme’ geçmelerini istedi.

‘KAMU DÜZENİNİ ETKİLİYOR’

Yetkililerden söz konusu sürücülerin standart kornalara dönmesini sağlamasını isteyen Kamboçya Başbakanı, bu önlemin yerel yetkililerce halihazırda uygulandığını ancak bunun ülke çapında uygulandığından emin olmak için kamuoyuna duyurmak istediğini söyledi.

Pazartesi günü Facebook hesabından açıklama yapan Başbakan Hun Manet, yakın zamanda sosyal medyada paylaşılan bazı mesajların ‘bazı insanlar, özellikle de gençler ve çocuklar tarafından gerçekleştirilen uygunsuz eylemleri gösterdiğini, bu kişilerin kamyonların kornalarından yayılan müzikal seslerle yol kenarında dans ettiğini’ söyledi.

Başbakan, bu şekilde dans etmenin kamu düzenini etkilediğini ve hayati tehlike yaratacak şekilde bir risk oluşturduğunu savundu. Paylaşılan videolardan birinde üç gencin yolun ortasında, üzerlerine gelen kamyonun kornasından gelen müzikle dans ettiği görülüyordu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x